Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus on sotsiaalteenus, mis on mõeldud puudega või piiratud töövõimega inimese toetamiseks igapäevaeluga toimetulekul. Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse eesmärk on õppida, kuidas saada igapäevaselt hakkama terviseseisundist tingitud erivajadusega, õpetades ja arendades igapäevaelu oskusi, suurendades võimalusi ühiskonnaelus osalemiseks toetades õppimist ja töötamiseks vajalike eelduste kujundamist.
Kellel on õigus sotsiaalsele rehabilitatsioonile (SRT)?
LAPSED
- alla 16-aastastel lastel, kellel on määratud puude raskusaste (sügav, raske või keskmine puue);
- alla 18-aastastel lastel, kelle KOV on tunnistanud abivajavaks lapseks lastekaitseseaduse tähenduses ja on andnud hinnangu sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse suunamise vajaduse kohta. (NB! Abivajavaks tunnistatud lapsel ei pea olema tuvastatud puuet.)
Kui oled tööealine (alates 16. eluaastast), siis võid sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust saada, kui:
- sul on puuduv töövõime;
- sul on osaline töövõime või puude raskusaste ja sa ei tööta, ei õpi ega ole töötuna arvele võetud Eesti Töötukassas;
- esmasesse psühhoosi haigestunud inimene, kellel ravimeeskond on tuvastanud sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse vajaduse;
- vanaduspensioniealine inimene, kellel on määratud puue (sügav, raske või keskmine puude raskusaste);
- puudega tööealised, kes saavad ennetähtaegset vanaduspensioni või vanaduspensioni ootel oleva päästeteenistuja toetust ning kellel sotsiaalkindlustusamet on tuvastanud vajaduse sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse järele;
- puudega vanaduspensioniealised, kellel sotsiaalkindlustusamet on tuvastanud vajaduse sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse järele.
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust osutatakse seatud eesmärgi täitmiseks kindla aja jooksul inimesele, kellel on mitmeid erinevaid tervisemuresid, mida ei ole võimalik lahendada üksikteenuste ja muude meetmete abil. Sotsiaalne rehabilitatsioon on kompleksne teenus, mis nõuab mitme eriala spetsialistide sekkumist.
Teenuse raames hindame rehabilitatsioonivajadust ja planeerime rehabilitatsiooniprotsessis osalemise ning võrgustikutöö. Teid abistavad sotsiaaltöötaja, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, loovterapeudi, eripedagoogi, psühholoogi, logopeedi, arsti, õe ja kogemusnõustaja teenused.
Kuidas sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust taotleda?
Sotsiaalset rehabilitatsiooni rahastab Sotsiaalkindlustusamet (SKA). Täpsemat teavet sotsiaalse rehabilitatsiooni ja teenuse taotlemise kohta leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
Elektrooniliselt saate teenust taotleda riigiportaalis eesti.ee.
Samuti saab teenuse taotluse esitada inimene ise või tema seaduslik esindaja:
- e-posti teel digitaalselt allkirjastatult aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee;
- posti teel, saates paberil allkirjastatud taotluse aadressil Paldiski mnt 80, 15092 Tallinn;
- sotsiaalkindlustusameti piirkondlikus klienditeeninduses kohapeal.
Kui teil on küsimusi sotsiaalse rehabilitatsiooni kohta, helistage sotsiaalkindlustusameti infotelefonil 612 1360 või kirjutage e-posti aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Kui Teil on olemas SKA suunamiskiri ning kuulute sihtgruppi, võtke palun meiega ühendust.
Adeli rehabilitatsiooni meeskonnaga saate tutvuda SIIN.
Kasulikku lugemist:
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus | Sotsiaalkindlustusamet
Laste sotsiaalne rehabilitatsioon | Sotsiaalkindlustusamet
Sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus tööealistele ja pensioniealistele | Sotsiaalkindlustusamet