Lööklaineteraapia on teaduslikult tõestatud mitteinvasiivne aparaatne ravimetoodika, kus kehavälise pulseeriva mehaanilise surve abil tekitatakse lokaalselt kudedes lööklaineid, mille läbi kutsutakse esile verevarustuse ja ainevahetuse paranemine. Raviseanss kestab 5-15 minutit sõltuvalt kaebustest ning valuleevendus saabub juba peale 3-4 raviprotseduuri. Lööklaineravi on kasutusel nii ortopeedias, spordimeditsiinis kui ka taastusravis.
Lööklaineteraapial on mitmeid meditsiinilisi efekte, mis aitavad kaasa taastumisele ja liikuvuse suurenemisele. Analgeetiline efekt ehk valuleevendus on üks põhilisi efekte lööklaineravil. Parema verevarustuse võimaldamine hüpertoonilistes ehk liigpinges lihastes ja nende sisekudedes aitab kaasa lihaspigete vähendamisele ja krampide ennetamisele. Lisaks stimuleerib lööklaineteraapia sügavamates kudedes kollageeni tootmist, mis on vajalik lihasluukonna ja sidekudede parandamise protsessideks. Liikuvust taastab teraapia, kuna see aitab lahustada lubjastunud fibroplaste, millest tulenevalt algab näiteks biokeemiline kannuse dekaltsifitseerumine või artroosi sümptomite leevendumine. Taastumine kiireneb ka tänu lööklaineteraapia poolt kiirendatud notsitseptiivsete metaboliitide eemaldumisele ja kudede hapnikuga varustamise kiirenemisele. Ravi toetab ka histamiini ja muude ärritavate tegurite eemaldamist organismist.
RAVI NÄIDUSTUSED:
- Kroonilised kõõlusvaevused;
- Kaltsifitseeruvad kõõluse põletikud;
- Entesopaatiad;
- Kukekannus;
- Kannakõõluse probleemid;
- Lateraalne/mediaalne epikondüliit;
- Lihaste ülekoormusvalud;
- “Külmunud õlg” ehk adhesiivne kapsuliit.
VASTUNÄIDUSTUSED:
- Rasedus;
- Ägedad infektsioonid;
- Pahaloomulised kasvajad;
- Kardiostimulaator ja erinevad südame haigused;
- Liigesproteeside piirkonnad, implantaadid;
- Osteoporoos ehk luuhõrenemine;
- Pärgamentnahk jt. naha kahjustused;
- Polüneuropaatiad, tundlikkuse häired;
- Kasvuplaadi piirkond;
- Hüübivushäired, tromboos Marevani raviga.
VÕIMALIKUD KÕRVALTOIMED:
- Valulikkus pärast teraapiat, mis möödub tundidega;
- Naha punetus;
- Turse pehmetes kudedes;
- Hematoomid.
Lööklaineteraapia protseduuride vahele jäetakse reeglina 7-10 päeva ning protseduure sooritatakse keskmiselt 3-7 korda. Pärast raviseanssi sobib teha kergeid venitusharjutusi või kergemaid lihaspingutusi, misjärel ka venitusi. Kuni 40% koormusega lihastöö on näidustatud alates 48 tundi pärast protseduuri, et soodustada taastumist. Raviefekt ei pruugi saabuda kohe, vaid võib väljenduda alles päevi hiljem pärast ravikuuri lõppemist.
Adeli Rehabilitatsioonikeskuses teostab lööklaineteraapia protseduure füsioterapeut või õde.
Teenust osutatakse tasulise teenusena hinnakirja alusel. Hinnakirjaga saab tutvuda SIIN.